Вітаю усіх читачів сайту Саморобки! Ми продовжуємо знайомити вас з японським мистецтвом паперових саморобок – орігамі та розкажемо про базові форми орігамі.

При створенні будь-яких моделей орігамі, простих або складних, завжди використовуються базові форми – заготовки, з яких вони складуються. Знаючи, як їх складати, ви зможе самі придумувати та складати різноманітні моделі орігамі.

Знання базових форм також необхідно для того, щоб не перевантажувати схеми (особливо це стосується складних фігур) додатковими схожими кроками.

Будь-яка базова фігура орігамі складається з квадратних аркушів певного розміру. Усі базові форми складаються на першому етапі однаково. З трикутника виходять базові форми: подвійний трикутник, млинець,  риба, повітряний змій. З квадрату роблять подвійний квадрат, птаха, жабу. З прямокутника – книгу, будинок, двері, катамаран.

Прості базові форми орігамі «трикутник» та «подвійний трикутник»

«Трикутник»найлегша форма орігамі. Квадратний аркуш паперу складаємо по діагоналі. Для цього аркуш положіть ромбом та опустіть верхній кут, поєднавши з нижнім, щоб вийшов рівносторонній трикутник. 

«Подвійний трикутник» має дві трикутні плоскості та складається з попередньої базової форми «трикутник». Згинаємо та розгинаємо квадратний аркуш навпіл по двом діагоналям і переверніть його. Після цього, поєднуємо верхню та нижню сторони, перегинаємо квадрат навпіл. Надавлюємо на середину квадрату, вгинаємо бокові трикутники всередину. Змінюємо трикутники місцями, перегорнувши фігуру. Подвійний трикутник можна зробити також в зворотній послідовності . Спочатку перегнувши квадрат навпіл, перегорнути на іншу сторону та перегнути по діагоналям. Залишається скласти бокові сторони всередину та вниз.

Базова форма орігамі трикутник

Базова форма орігамі трикутник

Базова форма орігамі «млинець»

Перегніть квадратний аркуш навпіл по двом діагоналям. По черзі зігніть кожен кут в напрямку середини так, щоб вони поєднались.

Базова форма орігамі млинець

Базова форма орігамі млинець

Базова форма орігамі «повітряний змій»

Покладіть квадратний аркуш ромбом, позначте лінію, зігнувши та розігнувши його по діагоналі «долиною» (складка перегин). Залишилось скласти бокові сторони від вершини кута до діагональної лінії.

Базова форма орігамі повітряний змій

Базова форма орігамі повітряний змій

Базова форма орігамі «риба»

Ця форма складається з попередньої форми. Спочатку перегніть квадрат по двом діагоналям. Потім перегніть верхні бокові сторони до центральної лінії перегину. Теж саме здійсніть з нижньою стороною, використовуючи в обох випадках форму «повітряний змій». Защипніть бокові кути, склавши їх навпіл по лінії діагоналі. Зігніть кути догори, закриваючи фігуру по лініям ромбу від себе. Підійміть нижній кут догори та переверніть фігуру.

Базова форма орігамі риба

Базова форма орігамі риба

Базова форма орігамі «жаба»

Створюється з базової форми «подвійний трикутник». Перегинаємо один з кутів, поєднавши нижню сторону з лінією перегину. Знову перегніть кут, поєднуючи бокову сторону з лінією перегину так, що у вас  вийшов катамаран, який потрібно розкрити та розплющити. Поєднуючи з лінією перегину нижні сторони, перегніть середню частину. По наміченим лініям підніміть нижній кут. Усі зазначені дії потрібно зробити з кожним кутом. Після цього зігніть підняті кути вниз в кожній площині та перегорніть. Підніміть кути в чотирьох площинах.

Базова форма орігамі жаба

Базова форма орігамі жаба

Базова форма орігамі жаба 2

Базова форма орігамі жаба

Проста базова форма орігамі «квадрат»

Квадратний аркуш паперу перегніть навпіл так, щоб вийшов трикутник, який необхідно зігнути «долиною» вправо. Після цього, верхній кут відігніть «горою» вліво. Перегорніть та повторіть дії (зробіть згин «долиною» та «горою»).

Базова форма орігамі квадрат

Базова форма орігамі квадрат

Базова форма орігамі «подвійний квадрат»

Квадратний лист аркушу перегніть по діагоналі, поєднуючи протилежні кути. Перегорніть аркуш та перегніть квадрат навпіл два рази, поєднуючи протилежні сторони. Після цього зігніть аркуш по наміченим лініям в напрямку складок. Для цього бокові квадрати увігніть всередину, склавши їх навпіл та опустивши верхню частину вниз від себе. У вас вийде дві видимі квадратні площині.

Базова форма орігамі подвійний квадрат

Базова форма орігамі подвійний квадрат

Базова форма орігамі «птах»

Складіть базову форму «квадрат». Перегніть заготовку, опускаючи сторони від кута, який розкривається до лінії перегину. Бокові частини моделі увігніть всередину. Закритий «глухий» кут перегніть та повторіть теж сема з іншої сторони. Залишилось підняти нижні кут догори.

Базова форма орігамі птах

Базова форма орігамі птах

Проста базова форма орігамі «книга»

«Книга» квадратний аркуш паперу зігніть навпіл, поєднавши сторони.

Базова форма орігамі книга

Базова форма орігамі книга

Базова форма орігамі «двері» та «будинок»

 «Двері»зробіть базову форму «книга» та заверніть по черзі бокові сторони до лінії перегину.

«Будинок»зігніть квадратний аркуш у форму «книга». Поєднайте короткі сторони, перегніть зроблений прямокутник навпіл. Після перегніть до наміченої середньої лінії бокові сторони («двері»). Наприкінці розкрийте та розплющить бокові кармани з обох боків.

Базова форма орігамі будинок

Базова форма орігамі будинок

Базова форма орігамі «катамаран»

Складіть базову форму «двері», переверніть та зігніть її навпіл. Наступним кроком перегніть нижню частину, поєднавши верхні сторони з тими, що підіймаються з середини. Розкрийте та розплющить кармани, що вийшли. Нижні кути витягніть в сторони. Переверніть та перегніть модель, поєднавши нижню та верхню сторони. Розкрийте кармани та отримаєте подвійний човен – катамаран.

 

Базова форма орігамі катамаран

Базова форма орігамі катамаран

А тепер пропонуємо переглянути відео з 10-ю кращих саморобок орігамі.

Як, ви ще не читали? Ну, це зря… 

Дракон орігамі

Хлопавка з паперу

Кораблик з паперу

Бомбочка з паперу

Кірігамі

Будемо багодарні якщо скористаєтеся кнопочками соціальніх закладок!